podręczna nawigacja

Przedsiębiorco, załóż profil na PUE ZUS!

05.07.2018 r.
Przedsiębiorco, załóż profil na PUE ZUS!

Fundusz Górnośląski SA na prośbę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informuje:

Korzystanie z elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) dla wielu przedsiębiorców jest alternatywą, mogą oni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i odbierać e-ZLA lub pozostać przy dotychczasowych rozwiązaniach. Niektórzy muszą jednak obowiązkowo założyć profil, jeśli jeszcze go nie mają.

Obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE spoczywa na płatnikach składek, którzy muszą przekazywać dokumenty niezbędne do prowadzenia kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek w formie elektronicznej. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców rozliczających składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób. Tacy płatnicy składek muszą korzystać z profilu na PUE.  Pozostali przedsiębiorcy nie mają takiego obowiązku. Warto jednak to zrobić, ponieważ takie rozwiązanie znacznie przyspiesza wymianę dokumentów, zwalnia też pracowników od uciążliwego obowiązku dostarczania zwolnień w terminie 7 dni.

Jak założyć profil na PUE?

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

  1. Wejdź na www.zus.pl i kliknij „Zarejestruj się”
  2. Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz
  3. Ustal hasło do konta. Login otrzymasz na e-mail podany w formularzu
  4. Potwierdź swoją tożsamość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 - za pomocą profilu zaufanego e-PUAP

- za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)

 - osobiście w każdej placówce ZUS.

Jeśli masz konto w banku który zawarł z ZUS porozumienie, do rejestracji konta możesz wykorzystać serwis bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić:

 - przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji kliknij w ikonę swojego banku. System przekieruje Cię na stronę banku, tam podaj login i hasło do bankowości elektronicznej. Gdy system przeniesie Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.

 - bezpośrednio ze strony Twojego banku – kliknij w odpowiednią ikonę, wywołasz usługę ZUS, dzięki której założysz konto na PUE. System przekieruje Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy. 

Więcej na temat rejestracji w PUE można dowiedzieć się w każdej placówce ZUS lub na stronie www.zus.pl.

 

loading pl en